Nemoci - Mary Dobson (kniha měsíce října 2012)

Knihou měsíce října tentokrát nebude beletrie, ale populárně naučná kniha Nemoci od Mary Dobsonové z nakladatelství Slovart. Na tuto knihu jsem narazila v Levných knihách za zlomek ceny, za kterou je v běžných knihkupectvích nabízena. Že to byl zřejmě nejlepší kup v LK, potvrdila následná nemožnost se od knihy odtrhnout a fascinované listování bezvadně provedenou knihou na krásném papíře.

Nemoci nejsou žádný seznamem chorob pro hypochondry, kteří by si v knize chtěli libovat, ale strhujícím příběhem třiceti nejnebezpečnějších zabijáků v dějinách lidstva. Vždyť jaký jiný příběh by to mohl být, když nemoci mají na lidstvo ničivější dopad než všechny války, hladomory a přírodní katastrofy dohromady? Nad tím se zamýšlí Mary Dobsonová ve formě poutavých textů, esejů i drobných historických anekdot o třiceti nejvýznamnějších a nejobávanějších nemocech, které lidstvo sužují často od jeho samotného úsvitu (malárie, tuberkulóza a vzteklina se kupříkladu objevili již v době, kdy lidé a zvířata začali žít pospolu).

Nemoci jsou rozděleny do čtyř kategorií:
1) Nemoci bakteriální:
- Mor, lepra, syfilis, skvrnitý tyfus, cholera, břišní tyfus, tuberkulóza, horečka omladic, encephalitis lethargica
2) Nemoci parazitické:
- Malárie, africká trypanosomiáza, Chagasova nemoc, lymfatická filarióza, schistosomiáza, měchovec, onchocerciáza
3) Virová onemocnění:
- Pravé neštovice, spalničky, žlutá zimnice, horečka dengue, vzteklina, dětská obrna, chřipka, ebola, AIDS, SARS
4) Civilizační nemoci:
- Kurděje, KURU a CJD, rakovina, srdeční choroby

Příběh každé nemoci je poutavý a je doplněn o časovou přímku a převážně historické ilustrace a fotografie. Dočíst se kupříkladu můžete, že se v Latinské Americe můžete nakazit Chagasovou nemocí, přenášenou výkaly ploštice zákeřnice, která útočí v noci na lidský obličej a podle symptomů jí zřejmě trpěl Charles Darwin. Zajímavý je také příběh záhadné nemoci KURU, kterou vědci pozorovali na Papui-Nové Guineji, kde přetrvávala rituální praxe pojídání mozků zesnulých. Zaujmou také různorodé teorie o tom, jak vlastně vznikl AIDS (od vedlejšího produktu při výzkumu vakcíny proti dětské obrně až po pojídání virem nakažených opic). Pro ty, kteří rádi naslouchají příběhům o zámořských objevech stejně jako já, nebude neznámý příběh kurdějí. Možná však překvapí, jak dlouhou dobu lékaři hledali příčinu tohoto onemocnění a že samotný vitamin C byl izolován až Albertem von Szent-Györgyim ve 20. století, za což obdržel Nobelovu cenu (1937). Některé nemoci jako žlutá zimnice, horečka dengue nebo africká trypanosomiáza (spavá nemoc přenášená mouchou tse tse) budí dojem, že se vyskytují snad jen v historických románech. Opak je však pravdou - ohroženy jsou nadále miliony lidí a desetitisíce jich ročně umírají. Skoro o všech nemocech se dočtete, že se nadále mohou vyskytovat obvykle v Africe nebo Asii (včetně moru, lepry, tyfu, tuberkulózy, cholery,…), což jenom zdůrazňuje nutnost očkovaní, než do těchto zemí vyrazíte. Existuje de facto pouze jediná nemoc, která byla oficiálně vymýcena – a to pravé neštovice. I to je však s otazníkem, protože dvě laboratoře na světě uchovávají zásoby viru pro případ jejího návratu (například ve formě biologické zbraně). Jaké dvě laboratoře to však jsou, naleznete v této knize, kterou vřele doporučuji…Mary Dobsonová je asistentkou střediska Wellcome Trust pro dějiny lékařství na Univerzitě v Londýně a na katedře dějin a filozofie vědy v Cambridge. Je členkou Green College na Oxfordské univerzitě, kde v roce 1982 získala doktorát. Je odbornicí na tropické a infekční choroby. Demografií a epidemiologií Anglie 17. a 18. století se zabývala ve své knize Contours of Death and Disease in Early Modern England.

P.S.: Ti, kteří mají rádi film Čas probuzení s Robertem de Nirem a Robinem Williamsem se v knize mohou dočíst o nemoci encephalitis lethargica a o tom, jak to bylo s vynálezem L-dopy.


Komentáře