Komiksové střípky

Za leden se mi sešly celkem čtyři komiksy, které nejsou příliš rozsáhlé a asi by nevydaly za samostatné články. Je tady komiks české provenience Na odstřel od Lucie Lomové (scénář, kresba), rakouská komiksová adaptace knihy Staří mistři od Nicolase Mahlera, francouzská klasika od Jeana Jacquese Sempého Raoul Taburin a nakonec finský Sojčák (Lauri a Jaako Ahonen). Každý komiks je zajímavý a každý je jiný – kresbou, sdělením či postupem. Který z nich mě zaujal nejvíc a který nejméně?

Asi nejméně jsem čekala od Sojčáka, ale opak byl pravdou. Nakoukla jsem do něj v knihkupectví a nemůžu říct, že by mě to moc nadchlo. Nakonec se z toho ale vyklubal originální komiks se zajímavým závěrem. Nemohu souhlasit s anotací komiksu, kde se praví: „jak Disney potkal Kafku“. Možná je to marketingové zařazení, aby čtenáři nemuseli tápat s tím, kam to zařadit. Ale opravdu potřebuje každé nové dílo automatickou nálepku? Ano, je to depresivní, ještě mohu souhlasit s tím „kafkovstvím“, Disneyho mi to však nepřipomíná ani náhodou. Sám Sojčák je ale povedený, temný a ten závěr stojí za to.   

Na Raoula Taburina jsem narazila v knihkupectví, ale nějak jsem nevěděla, kam tuto knihu zařadit. Ale je to od Sempého, takže to nemůže být špatné, no ne? Raoul Taburin mě bavil, ale bavil mě víc svojí komiksovou podobou a vizuálním vtípky (froňák, bifajky, taburin) než samotným textem. V zemi, kde se zrodila Tour de France to bude jistě kultovní komiks, ale mě osobně příliš nezasáhl. Přesto je to hezký komiks, laskavý, vtipný, a ty krásné kresby…


Staří mistři jsou komiksovou adaptací stejnojmenné knihy z 80. let od Thomase Bernharda. Knihu jsem nečetla, takže nemohu adekvátně srovnat komiks s jeho předlohou. Když se ale zamyslím nad obsahem komiksu a jeho textovou a obrazovou úsporností, pak musím říct, že to byla celkem příjemně strávená čtvrthodinka. Hlavní postava se neustále vrací do Kunsthistorického muzea ve Vídni k obrazu Muže s bílým plnovousem od Tintoretta. A jednoho dne se rozhodne odhalit svému příteli tajemství. Staří mistři asi nesednou každému, vždyť si hlavní postava neustále stěžuje v podstatě na vše a na všechny. Jeho obsah je takovým filozofickým tokem myšlenek a pro leckoho to bude o ničem. Mně to celkem zaujalo, ale podruhé už bych to asi nečetla.Na odstřel od Lucie Lomové je divadelní komiksovou detektivkou. Pro mě je to ale hlavně Anča  a Pepík bez myší, takže polovina kouzla je pryč a zbyly jen nudní divadelníci. Detektivka je fajn, ale není to nic objevného. Komiks na ukrácení volné chvíle, ale nic, co by si člověk měl potřebu koupit. Zvlášť když víte, že Lucie Lomová je autorkou třeba výborného komiksu Divoši. No a kdo by zapomněl na Čtyřlístek?!        


Komentáře